Părinte, o oarecare femeie de 40 de ani, care are copii mari, este însărcinată în luna a treia. Bărbatul ei o ameninţă că va divorţa dacă nu face avort.

Dacă va face avort, vor plăti ceilalţi copii cu boli şi accidente. Astăzi, părinţii îşi omoară copiii prin avorturi şi nu au binecuvântarea lui Dumnezeu. Mai demult, dacă se năştea un copil bolnav, îl botezau, iar dacă murea, pleca îngeraş. Dar părinţii aceluia rămâneau cu alţi copii sănătoşi şi astfel aveau binecuvântarea lui Dumnzeu.

Astăzi, însă, părinţii îşi omoară copiii sănătoşi cu avorturile şi ţin în viaţă pe cei bolnăvicioşi. Apoi aleargă în Anglia şi America să-i vindece. Iar aceşti copii, dacă vor trăi, vor face familie şi pot să dea naştere la alţi copii bolnavi. În timp ce, dacă ar fi făcut şi alţi copii, nu ar fi alergat atât de mult pentru unul, pentru cel bolnav, şi nu s-ar fi mâhnit atât de mult dacă ar fi murit, căci ar fi plecat îngeraş din viața aceasta.

(Sfântul Cuvios Paisie AghioritulViaţa de familie, Editura Evanghelismos, Bucureşti, 2003, p. 79)


Hits: 13

Distribuiți: