Duminică, 26 mai, în orașul Brescia s-a desfășurat prima ediție a “Festivalului Bucuriei” din nou – înființatul Protopopiat Lombardia 3. Prin implicarea plină de dăruire a enoriașilor parohiei gazdă, Brescia 1, coordonați de către Părintele paroh Gheorghe Timiș împreună cu doamna preoteasă Grațiana, și sub supravegherea atentă a Părintelui Protopop Gelu Porumb, această primă ediție la nivel protopopial a Festivalului a fost un deplin succes. Aceasta, deoarece au fost atinse toate obiectivele urmărite de către o manifestare artistică și sportivă dedicată copiilor, de o asemenea anvergură: bucuria prezenței, emoțiile participării la probele de concurs, fericirea părinților care au putut să-și vadă copiii jucându-se fără griji împreună.. Un adevărat colț de Românie, creat în mijlocul orașului lombard Brescia!

Mulțumim Preasfințitului nostru Episcop Siluan pentru inițiativa desfășurării anuale a acestui Festival, Părintelui Protopop Gelu Porumb pentru grija punerii în practică a acestei inițiative, mulțumim Părintelui paroh Gheorghe Timiș pentru profesionalismul organizatoric impecabil și mulțumim tuturor participanților la “Festivalul Bucuriei”!

A consemnat responsabilul mass-media al Protopopiatului, preotul Sorin Croitoru de la Mantova