Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 3 martie 2019, în Parohia „Buna Vestire” din Latina a avut loc o expoziție cu vânzare a mărțișoarelor confecționate de către copii în cadrul atelierelor organizate în școala parohială din fiecare sâmbătă.

Principiul coordonator al expoziției cu vânzare a fost reprezentat de faptul că fiecare copil a confecționat mărțișoare în tehnica quilling, brățări mărțișor și medalioane cusute, toate acestea în dublu exemplar. Din vânzarea primului exemplar, banii îi revin copilului executant, iar veniturile adunate din vânzarea celui de-al doilea formează un buget pentru fondul de materiale destinate atelierelor care se organizează peste an cu copiii, în cadrul parohiei.

Inițiativa s-a bucurat de un real succes în rândul credincioșilor, copiii fiind entuziasmați de faptul că și-au expus propriile creații.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!


 

Vizite: 0

Distribuiți: