S-a încheiat un alt an de activitate, iar pentru tinerii din Frăția Nepsis Civitavecchia este timpul pentru bilanț.

Anul 2018 s-a caracterizat prin continuarea angajamentului Frăției, sub îndrumarea părintelui paroh Ioan Dimulescu, în vederea cultivării culturii românești și a spiritualității ortodoxe în noi înșine, înainte de toate, și în comunitatea în cadrul căreia trăim. În acest sens, am organizat și participat la evenimente precum: ”Stindardul unirii”, realizând un spectacol de muzică și jocuri populare; Ziua Națională a Portului Popular prin prezentarea pieselor componente ale costumului popular și simbolurile acestuia cât și prin cântece și jocuri; sărbătoarea “Centenarului Marii Uniri” pe data de 3 Decembrie; Festivalul Bucuriei și Festivalul de Datini și Tradiții de Anul Nou.

De asemenea, s-au organizat pelerinaje în Roma și deplasări în vederea participării la conferințe tematice precum conferința ”Rănit din dragoste de Cruce”, din cadrul evenimentului “Serile filocalice Nepsis” sau conferința preacucernicul părinte profesor Constantin Necula, de la facultatea de teologie din Sibiu, denumită „Credința ca exercițiu de mărturisire a unității” cu ocazia celul de-al X-lea Congres Nepsis.

Tinerii au învățat mai multe despre muzica psaltică și au avut ocazia de a vesti Nașterea Domnului la Catedrala Catolică din oraș, la diferite case în ajunul Crăciunului și au organizat un concert de colinde, pentru creștinii parohiei, pe data de 25 decembrie.

Frăția Nepsis Civitavecchia este prezentă în mediul virtual printr-un blog propriu (https://nepsiscivitavecchia.blogspot.com/), dar și prin rețelele de socializare precum facebook și youtube, datorită cărora sunt disponibile informații despre activitățile asociației precum dăruirea de flori personalului medical, asistentelor, infirmierelor și pacientelor a câtorva secții din Spitalul San Paolo în fiecare an pe data de 8 martie și activități despre viața culturală a comunității românești, din Civitavecchia.

Dăm slavă Domnului pentru toate!


Vizite: 21

Distribuiți: